NE ZAMAN TÜKETMELİYİM?

Öncelikle faydalarından maksimum düzeyde yararlanabilmek için düzenlikullanım en önemli etkendir.Probiyotik alımını arttırmak için sabah aç karnına almanız yerinde olur.Ancak midede sıkıntınız varsa tok karnına almayı tercih edebilirsiniz.Öğünlerden yarım saat önce içtiğinizde tokluk hissi verir öğünlerden yarım saat sonra tükettiğinizde  hazmı kolaylaştıracaktır.Özetle Kombucha yemeklerden önce veya sonra hatta yemeklerle beraber tüketebileceğiniz lezzetli ve sağlıklı bir içecek seçeneğidir.

GÜNLÜK MAKSİMUM TÜKETİM MİKTARI:

Her konuda olduğu gibi Kombucha nın da aşırı tüketiminden kaçınmak yerinde olacaktır. Günlük kararında tüketim miktarınızı Kilonuzx5ml olarak belirleyebilirsiniz.Mesela 50kilo bir bireyin 50x5ml=250ml günlük tüketimi kararında olacaktır.Ancak bu miktarı aşmamalıyım stresine de girmeye endişe duymaya gerek yoktur.Kombucha nihayetinde bir ilaç değildir son derece sağlıklı bir içecek alternatifidir.Tıpkı kefir,şalgam vs gibi…Kombucha ayrıca diüretiktir.Ciddi bir idrar söktürücüdür.Dolayısıyla Kombucha tüketiminizi arttırdığınızda su tüketimenizi de aynı oranda arttırmanız yerinde olacaktır.

KOMBUCHA ŞEKERLE YAPILIYOR NASIL SAĞLIKLI OLUR?

Kombucha fermente bir içecektir.Kombucha fermantasyonu başında kullanılan şeker fermantasyonun olmazsa olmazıdır.Fermantasyon başında ilave edilen şeker mayaların besin ihtiyacı için eklenir.Mayalar çay ortamındaki şekerle beslenir ve fermantasyon boyunca tüketir.Şişelenmiş Kombucha da kalan şeker miktarı yok denecek kadar azdır (Ortalama %2 ila% 5) ki fermantasyon şişelerde de devam ettiğinden bu oran her geçen gün daha da azalır.

Kombucha fermantasyonunda şekerin şifaya dönüşüm yolculuğu

KOMBUCHA FERMANTASYONU

ÇAY+ŞEKER+KOMBUCHA KÜLTÜRÜ ile fermantasyon için uygun ortam sıcaklığı sağlanarak sağlıklı bir fermantasyon başlatılır.Fermantasyon ilerlerken çaydaki tein ve şeker maya ve bakterlerce tüketilmeye başlar.Şeker mayalar tarafından tüketilirken açığa etil alkol ve karbondioksit çıkmaya başlar.Açığa çıkan bu etil alkol ise bakteriler tarafından çok kıymetli organikasitlere  asetikasite ve sirkeye dönüşür

FERMANTASYON SONUCU NELER OLUŞUR?

Fermantasyon sonucunda ortaya Probiyotikler,Prebiyotikler,Polifenoller,Enzimler,Vitaminler(B ve C grubu),Organik asitler(Asetikasit,Laktikasit,Glukonikasit,Glukronikasit…) gibi sağlığımız için çok kıymetli bileşenler açığa çıkar.

KOMBUCHA ALKOL İÇERİR Mİ?

Fermantasyonun doğası gereği her fermente üründe olduğu gibi Kombuchada da fermantasyon sonucu çok düşük bir miktar alkol açığa çıkar.Tıpkı kefir, sirke, ekşi mayalı ekmek,elma sirkesinde de olduğu gibi ..Türk Gıda Kodeksi sirke tebliğine göre %1 in altında alkol içeren fermente içecekler alkolsüz içecekler sınıflandırmasındadır.Kombucha dada bu miktar yok denecek kadar  az olduğundan(ortalama binde 5 in altında) Gıda Tarım Bakanlığı tarafından Kombucha alkolsüz içecekler kategorisinde yer almaktadır.

kombucha-sık-sorulan-sorular

KOMBUCHA KAPAĞI AÇAR AÇMAZ KÖPÜRDÜ BOZULMUŞ MUDUR?

Kombu çayı hep söylediğimiz gibi fermente bir içecektir canlı maya ve bakteriler içerir. Eğer satın aldığınız Kombu çayını uzun süreler çok sıcak ortamda bekletirseniz ve üstüne bir de çok çalkalanmışsa şişe içinde mayalanma devam ettiğinden mayaların ürettiği karbondioksitin şişe içinde birikmesi (karbonasyon) sebebiyle kapağını açtığınız anda birden fışkırarak köpürmesi gayet doğaldır. Öncelikle içiniz rahat olsun bu bir bozulma değildir (zaten Kombu çayı bozulmaz PH 2.5/3.5 değeri sebebiyle) bu içeceğinizin doğal bir fermantasyon ürünü olduğunu ve pastörize edilmediğini, şişedeki canlılığın devam ettiğini ve dost bakterilerin size şifa sunmaya hazır olduğunu gösterir. İşte bu sebeple çalkalamayınız. Buzdolabında saklayınız, bu mümkün değilse serin bir yerde saklayınız diye tavsiye ederiz.

Sohbet Başlat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?