kombucha-nedir

Kombucha Nedir? Kombucha veya kombu çayı siyah/yeşil çayın KOMBUCHA KÜLTÜRÜ (Maya ve iyi bakteri topluluğu) ile fermante edilmesi sonucu ortaya çıkan mayalanmış çaydır. Kombu çayı fermantasyon sürecinde başlangıçta konulan şeker ve çaydaki teini tüketen maya ve bakteriler bize hem oldukça lezettli, hem de sağlığımız için çok kıymetli bir içerik sunarlar. Kombucha, tıpkı kefir ve yoğurt gibi fermante bir üründür. Çok sayıda probiyotik , prebiyotik, polifenoller, vitaminler, enzimler ve sağlığımız için çok kıymetli organikasitler (asetikasit, laktikasit, glukonikasit, glukronikasit..) içerir. Katkı maddesi içermez, tamamen doğal yollarla yapılır.

KOMBUCHA VE ALKALİ

Alkali bir içecek olan Kombucha 3,5 PH’ın altındadır. Kombu Çayı tüketildiğinde karaciğerle metobalize olur ve vücuda giren dünyadaki en önemli alkali içeceklerden biridir. Kanda dolaşan mineraller sağlığımıza doğrudan katkı sağlamazken hücrelere girebilen moleküler yapıdaki mineraller alkali beslenmenin aslıdır. Elektrikalkali besinler arasında yer alan Kombucha enerji bakımından da oldukça zengindir. Pişmiş etin enerji değeri 0 iken Kombucha’nın enerji değeri 16 bin-17 bin aralığındadır. Kanser hastalarının genelinde vücutta asidik yapı görülmektedir ve Kombucha güçlü alkali yapısıyla tedaviye yardımcı olabilen bir içecektir.

KOMBUCHA’NIN TARİHİ

Kambuça, Kamboçya, Kambucha gibi farklı şekillerde telaffuz edenler olsa da KOMBUCHA veya KOMBU ÇAYI demek daha doğru olur. Bu şifa dolu içecek adını Dr. KOMBU’dan almıştır. Yaklaşık iki bin küsur yıl önce bu çayı Kore’den Japonya’ya getirerek japon hükümdarını ölüm döşeğiden kurtarmış ve ülkede büyük yankı uyandırmıştır.

Japonca Dr. Kombu’nun çayı anlamına gelen KOMBU-CHA veya KOMBU ÇAYI demek daha doğru olur. Kombucha’nın yaklaşık iki bin yıldır tüketiliyor oluşu açığa çıkan bu faydalı bileşenlerin o zamanlardan günümüze sayısız hastalığa karşı bünyeyi koruyor olmasındandır.

KOMBUCHA NEDEN İÇİLMELİ? KOMBUCHA’NIN FAYDALARI NELERDİR?

 • İçeriğinde açığa çıkan probiyotikler, bağırsak florasını yeniden inşaa ederek sağlıklı bir bağırsak florasına dönüşüm sağlar.Bu sayede SİNDİRİM SİSTEMİNİ düzenler
 • Pekçok hastalığın kaynağı bağırsaklardır.Bağırsak sağlığının iyileşmesi demek daha sağlıklı bir vücut demektir.
 • Vücudu ALKALİ yapar . Alkali bir vücut sağlıklı bir beden demektir.
 • Yağ yakımını hızlandırarak ödem atmaya ve KİLO VERMEYE YARDIMCI olur
 • BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR.
 • Enerjiyi arttırır.
 • Tansiyonu dengeler
 • Vitamin deposudur (B1, B2, B6, B12 ve C vitamini)
 • Detoks özelliği sayesinde vücuttan ağır metallerin ve toksinlerin atılmasını sağlar.Kombucha aynı zamanda iyi bir Detoks İçeceğidir
 • İdrar söktürücü özelliği ile vücuttan ödem attırır.
 • Karaciğeri temizler.
 • Cildi nemlendirir canlandırır.

Dr. Teoman Karadağ ile Kombucha’nın Bağışıklık Sistemimiz üzerine etkisi ve Bağışıklık Sistemini güçlendirmesi; Bağırsak Sağlığı, Probiyotikler ve asrımızın belası Candida ile başa çıkmanın yolları üzerine Instagram canlı yayınlarımız için tıklayınız.

KOMBUCHA İLE KİLO VERME

Kombucha içerisinde bulunan propionat tokluk hissi verir. Düzenli tüketiminde hem verdiği enerji hem de propionat etkisiyle kilo vermenize yardımcı olacaktır. Aynı zamanda içerisinde bulundurduğu probiyotiklerle bağırsak mukozasının düzelmesini de sağlar ve sindirime yardımcıdır. Obezite ile mücadelede bağırsak florasının toparlanmasına da yardımcıdır.

KOMBUCHA’NIN SON TÜKETİM TARİHİ

Kombu Çayı’nın son tüketim tarihi yoktur. Kombucha bozulan bir içecek değildir. Son kullanma tarihi geçen Kombucha’lar tüketime uygundur. Sadece biraz daha asitlenmiş ya da sirkeleşmiş olabilmektedir. Daha keskin bir tat sahibi olur. Kombucha canlı olan bir probiyotik içecektir. Kapağı açılmadığı sürece canlılığını korur. Kapağı açıldıktan sonra 5-6 gün içerinde tüketilmelidir. Pastörize edilmediğinden tüm yararlı bakterileri canlı tutar.

kombucha-nedir

KOMBUCHA’NIN ZARARLARI

Kombucha gerekli hijyen koşulları sağlandıkça ve doğru şekilde tüketildikçe zararı olmayan bir içecektir. Bu bağlamda Kombu Çayı’nın yapım aşamasında titiz olmak en önemli kriterlerden biridir. Doğru bir şekilde tüketildikçe bir sorunla karşılaşmanız çok düşük ihtimallidir. Nadiren de olsa kalitesiz ya da özensiz yapılmış Kombu Çayları sağlığınızı olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

KOMBOCHA

NEDEN FERMENTEANA KOMBUCHA?

Kombucha’nın faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için Fermenteana Kombucha’lar cam kavanozlarda tamamen geleneksel yöntemlerle sağlıklı ürün elde etme sorumluluğuna yüksek derecede önem vererek bir mikrobiyolog hassasiyetinde özenli bir şekilde üretilir. Bu şekilde üretilmeyen Kombuchalar sağlığınıza zarar verebilir. Üretimde mevsiminde taze bitki ve baharatlar kullanılır. Hiçbir katkı maddesi ve koruyucu içermez. Pastörize edilmez bu sebeple canlılık şişede devam eder. Şişe içerisinde görülebilen tortu ve iplikçikler canlılığın göstergesidir. Süzerek ya da  süzmeden tüketilebilir.

kombucha-nedir

KOMBUCHA TÜKETİM ŞEKLİ

Kombucha ya ilk defa başlarken her probiyotik üründe olduğu gibi miktara az başlayıp kademeli bir şekilde arttırılır. İlk gün yarım çay bardağı bir iki gün sonra bir çay bardağı şeklinde kademeli arttırarak bünye alıştıktan sonra günde 1-2 su bardağına da çıkartılabilir. Kahvaltıdan yarım saat önce sabah aç karnına almak etkinliğini görebilmek açısından tavsiye edilir.

(Midede sorunu olanlar tokken almalıdır) ancak Kombucha her öğünden önce veya sonra, günün her saati tüketilebilecek sağlıklı ve bir o kadar da lezzetli bir alternatif içecektir. Kendi lezzeti bir yana Kombucha’lı Tarifler ile keyfinize keyif katmak sizin elinizde. En iyi şekilde faydalarından yararlanmak için düzenli tüketim önem arz etmektedir. İçinde bulunan teofilin uyku sorunu olan kişiler için gece tüketilmesi tavsiye edilmez. Bu içecek enerji içeceğidir. Mide asidinin en düşük olduğu zamanlarda tüketilmesi insan sağlığı için önemlidir.

Kombucha’yı Kimler Tüketmemeli

Aşağıdaki durumlarda doktorlarına danışarak tüketebilirler:

 • Hamile ve emzirenler
 • Maya intoleransı olanlar
 • Ağır tedavi gören bağışıklığı çok düşük kişiler
 • 3 yaşın altındaki çocuklar
 • Kronik rahatsızlığı bulunanlar

KOMBUCHA SAKLAMA KOŞULLARI

Kombucha buzdolabında +[4C ]de saklanmalıdır. Güneş almayan serin bölgelerde ya da buzdolabında saklayabilirsiniz. Kapağı açıldıktan Fermantasyon şişede de devam ettiğinden şişe içinde zamanla tortu ve iplikçikler gözlenebilir bu pastörize edilmediğinin canlılığın devam ettiğinin göstergesidir. Süzerek ya da süzmeden içebilirsiniz.

Kombu Çayının İçeriği

Kombu çayının insanlar üzerindeki sayısız olumlu etkileri çayın fermantasyon sonucu değişip dönüşen Kombucha’nın içeriği ile bağlantılıdır. Gıdaların fermente edilmesi onların kimyasal yapısında deşiklikler oluştururken besin değerlerini de oldukça zenginleştirip onları adeta süper gıdalara çeviriyor. Kombu çayında da fermantasyon sonucu çayın içeriğinde ne gibi değişikler oluyor neler ortaya çıkıyor bir bakalım;

 • PROBİYOTİKLER ve PREBİYOTİKLER: Bağırsak florasını düzenler. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasına katkıda bulunur.
 • Sağlığımız için çok kıymetli ORGANİK ASİTLER
 • Asetik asit (Antimikrobiyal özellik kazandırır)
 • Laktikasit (sağlıklı sindirim hareketlerine yardımcı olur)
 • Glukonikasit
 • Glukronikasit: Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Kanser riskine karşı koruyucudur.

VİTAMİNLER

 • C vitaminleri
 • B1, B2, B6, B12 Vitaminleri: Enerjinin yükselmesine yardımcıdır.
 • Sindirime yardımcı ENZİMLER açığa çıkar.
 • AMİNOASİTLER: Proteinlerin yapı taşıdır. Bağışıklığı güçlendirir. Direnci arttırır.
 • POLİFENOLLER: Antioksidan özelliği buradan gelir. Kanser riskini azaltır.
kombu-cayinin-içeriği

Kombu çayı nın insan metabolizmasını olumlu yönde etkileyen ,hastalıklara karşı savunma sistemini güçlendiren en temel faydaları bu oluşan kıymetli içeriği sayesindedir. Kombu çayının içeriği sayesinde ortaya çıkmış kombu çayının sağlığımız için en temel faydaları nelerdir? Merak edenler için KOMBU ÇAYININ FAYDALARI yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

KOMBUCHA ALKOL İÇERİR Mİ?

Kombucha fermantasyon süreçlerinde her doğal üründe olduğu gibi %0,5 kadar alkollenmektedir. Elma sirkesi, kefir, ekşi mayalı ekmeğe göre çok daha az alkol barındırır. Bu alkol oranı doğal oluşum sürecidir. %1’in altında olan fermente içecekler Türk Gıda Kodeksi’ne göre alkolsüz içecek olarak kabul edilmektedir.

KOMBUCHA NASIL YAPILIR?

Kombucha ya da Kombu Çayı; Kombucha Yapımı aşağıda belirttiğimiz adımları uygulayarak herkesin yapabileceği bir tariftir. Evde Kombucha yapımı için tarifte kullanılacak Kombu Mayası‘nı sitemizden satın alabilirsiniz. Siz de kendi Kombu Çayınızı yapma tarifi için buraya, videolu anlatım için buraya tıklayabilirsiniz.

“Bütün hastalıklar bağırsakta başlar. Bağırsak hastaysa vücudun geri kalan kısmı da hastadır.”

                                                                                               -Hipokrat-

FERMENTEANA KOMBUCHA

 • PROBİYOTİK
 • BAĞIRSAK SAĞLIĞI
 • DETOKS
 • ANTİOKSİDAN
 • ALKALİ BESLENME
 • ENERJİ
 • GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK
 • KİLO KONTROL

Ürünlerimizi Siz de Tadın!

Kombucha Nedir? Kombucha Evde Nasıl Yapılır? Kombucha’nın Tarihi ve dahası için web sitemizden, Youtube kanalımızdan ve Instagram adresimizden bizi takip edebilirsiniz..

Sohbet Başlat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?