Evde Kombucha Yapımı

Evde Kombucha Yapımı aşağıda belirttiğimiz adımları uygulayarak herkesin yapabileceği bir tariftir. Evde Kombucha yapımı için tarifte kullanılacak Kombucha Mayası ‘nı sitemizden satın alabilirsiniz.

Binlerce yıldan günümüze kadar gelmiş (M.Ö.221) probiyotik kaynağı şifa dolu fermente içecek, KOMBUCHA’nın büyüleyici dünyasına hoş geldin. Evine gelen bu dost misafire iyi bakarsan eğer sana ve çevrene şifa olacaktır. Bu şifa dolu içeceği yaparken ki ilk heyecanı hiç kaybetmemeni ve seninle aynı heyecanı paylaştığımı bilmeni istiyorum. İşte KOMBUÇAYI yaparken izlemen gereken yol haritası; 

 Evde Kombucha Nasıl Yapılır?

Öncelikle Kombucha yaparken en önemli konu ‘’hijyen’’. Sağlıklı bir kültür ve sağlıklı bir Kombucha elde edebilmemiz için kullanacağımız her malzemeyi sirke-kaynar su ile iyice dezenfekte ediyoruz.

Gerekli Malzemeler:

evde-kombucha- yapımı
  • 1,5 Lt veya 2 Lt Cam Kavanoz
  •  Şekeri eritirken ihtiyacımız olacak cam baget (plastik kaşık veya yeni alınmış tahta kaşık da olabilir)
  •  İçme Suyu 
  •  Siyah Çay  (yeşil çay da olur) 
  •  Toz Şeker(Hemen endişelenme:)) şekeri maya ve bakteriler fermantasyon boyunca tüketecek ve bize müthiş bir içerik hazırlayacaklar 

Kombucha Tarifi:

Aşağıda verilen ölçü 1 LT’lik Kombuçayı elde etmek içindir. (Kullanacağınız kavonozun ölçüsüne göre verilen miktarları oranlayabilirsiniz.

I. ADIM

  • 1,5 LT’lik cam kavanoz (kaynar su/sirke ile dezenfekte edilmiş) içine 
  • 1/2 su bardağı (50 gram şeker) toz şeker dökülür ve üzerine, 
  • 1 LT kaynar su (içme suyu) eklenir. Şeker eriyene dek iyice karıştırılır.

II. ADIM 

2 adet demlik poşet çay [2 yemek kaşığı dökme çay (5 gram)] kavanoza ilave edilir. Kavanoz içinde 25-30 dakika demlemeye bırakılır. Süre sonunda çay poşetleri kavanozdan çıkartılır. 

III. ADIM 

Hazırladığınız kavanozdaki şekerli çay çözeltisi iyice soğuyunca Size gelen  KOMBU KÜLTÜRÜ kavanozundaki Kombuçayı sıvısından 1 çay bardağı ve içindeki KOMBU KÜLTÜRÜ (Kombu anası) de kavanoza eklenir (Her mayalamanızda bir önceki yaptığınız Kombuçayından bir bardak ayırmayı  unutmayın. Eklediğimiz bu bir bardak Kombuçayı mayalanmayı hızlandırmak ve küflenmesini önlemek için konulur)

IV. ADIM

Kavanozun üzeri  bez ile örtülüp lastikle sabitlenir. Ortam sıcaklığı 22-30 derece de  7 ila 15 gün eğer ortam soğuksa 1 aya kadar direk güneş ışığı almayan bir odada mayalanmaya bırakılır. İdeal ortam sıcaklığı 25-30 derecedir. Yeni kültür oluşumu 4 ila 5 güne kadar ince bir zar şeklinde kendini gösterecektir. Bir hafta ila 15 gün sonra bir çay bardağına süzüp tadım yapın hafif ekşimsi elma şırası tadı kombuçayının orijinal tadıdır. Eğer şeker tadı fazla geliyorsa bekletmeye devam edin her geçen gün şeker miktarı azalacak, sirkeleşmesi artacaktır. İstediğiniz damak tadına geldiği zaman süzüp buzdolabına alabilirsiniz.

  • Her mayalama sonrası size üst yüzeyde yeni bir kültür (kombucha anası) verecektir
  • Bir mayayı (kombucha anasını) 3 veya 4 defa kullanabilirsiniz. UNUTMAYIN! Her mayalama sonrası verimi azalacaktır.

İşin En Eğlenceli Kısmı; Kombu Çayı 2. Fermantasyon: 

Kombuçayınızı İlk fermantasyonda süzdükten sonra tüketmeye başlayabilirsiniz. Bu Kombuçayının orijinal tadıdır. Eğer Kombuçayınızı aromalandırmak isterseniz buna da 2.Fermantasyon diyoruz. İlk aşamada uygun damak tadına ulaşınca kavanozdaki Kombucha Kültürlerini çıkartıp içine istediğimiz baharat, meyve, sebze vb ekliyor bu defa kavanozun ağzını kapakla kapatıp oda sıcaklığında 2/3 gün daha bekletiyoruz Sonra süzüp buzdolabına alabilirsiniz.(Bu işlemi kavanoz yerine ağzı kilitlenen şişelerde de devam ettirebilirsiniz.Seçtiğiniz meyve, baharat her neyse  şişenin içine atıp ağzını sıkıca kapatıp 2/3 gün bekletin sonra süzüp buzdolabına  alın ) Elma dilimleri, çubuk, tarçın ve karanfilli ,zencefil ve limonlu gibi yeni tatlar elde etmek tamamen  hayal gücünüze kalmış. Gönlünüzce türlü denemeler yapıp çok çeşitli tatlar elde edebilirsiniz. Kombuçayını hangi şekilde tüketirseniz tüketin her haliyle şifadır. Size ve çevrenize şifa olması dileğiyle…


Uygulamalı Evde Kombucha Yapımı

                                                                 

                                                                                           

Sohbet Başlat
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabiliriz?